HLAVNÝ KONTROLÓR JE JEDNOU Z NAJDÔLEŽITEJŠÍCH FUNKCIÍ V OBCI

V obci Spišský Hrhov bola na poslednom zasadnutí obecného zastupiteľstva (29.1.2020) vyhlásená voľba hlavného kontrolóra. Hlavný kontrolór je jednou z najdôležitejších osôb v samospráve. Predstavuje dôležitý kontrolný mechanizmus, pretože obce a mestá nakladajú s verejným majetkom a verejnými prostriedkami v značných hodnotách a je v záujme spoločnosti mať efektívny kontrolný mechanizmus nad takýmto nakladaním. Napríklad rozpočet obce Spišský Hrhov sa hýbe na úrovni viac než 3 milióny eur. Z toho je evidentné, že je čo kontrolovať. 
Keďže aj hlavný kontrolór je iba človek existujú rôzni. Od tých, ktorí chcú, aby sa s verejnými zdrojmi nakladalo v záujme spoločnosti cez takých, ktorí považujú túto prácu iba za zdroj príjmu až po kontrolórov, ktorí namiesto toho, aby kontrolovali robia pravý opak a hája záujmy jednotlivcov.

Kompetencie, práva a povinností hlavného kontrolóra sú podrobnejšie uvedené v zákone o obecnom zriadení. Hlavný kontrolór je volený poslancami na obdobie 6 rokov. Kontrolóra volí obecné zastupiteľstvo pričom je potrebná nadpolovičná väčšina. Rovnakým spôsobom prebieha odvolávanie v prípade neplnenia povinností. Po zvolení obec podpisuje s kontrolórom zmluvu a kontrolór sa stáva vedúcim zamestnancom obce. V zmysle § 18f  zákona o obecnom zriadení sú základné úlohy hlavného kontrolóra:
a)
vykonáva kontrolu v rozsahu ustanovení § 18d,
b)
predkladá obecnému zastupiteľstvu raz za šesť mesiacov návrh plánu kontrolnej činnosti, ktorý musí byť najneskôr 15 dní pred prerokovaním v zastupiteľstve zverejnený spôsobom v obci obvyklým,
c)
vypracúva odborné stanoviská k návrhu rozpočtu obce a k návrhu záverečného účtu obce pred jeho schválením v obecnom zastupiteľstve,
d)
predkladá správu o výsledkoch kontroly priamo obecnému zastupiteľstvu na jeho najbližšom zasadnutí,
e)
predkladá obecnému zastupiteľstvu najmenej raz ročne správu o kontrolnej činnosti, a to do 60 dní po uplynutí kalendárneho roku,
f)
spolupracuje so štátnymi orgánmi vo veciach kontroly hospodárenia s prostriedkami pridelenými obci zo štátneho rozpočtu alebo zo štrukturálnych fondov Európskej únie,
g)
vybavuje sťažnosti, ak tak ustanovuje štatút obce,
h)
je povinný vykonať kontrolu, ak ho o to požiada obecné zastupiteľstvo alebo starosta, ak vec neznesie odklad,
i)
plní ďalšie úlohy ustanovené osobitným zákonom.
(2)
Hlavný kontrolór sa zúčastňuje na zasadnutiach obecného zastupiteľstva a obecnej rady s hlasom poradným; môže sa zúčastňovať aj na zasadnutiach komisií zriadených obecným zastupiteľstvom.
(3)
Hlavný kontrolór je oprávnený nahliadať do dokladov, ako aj do iných dokumentov v rozsahu kontrolnej činnosti podľa § 18d.
(4)
Hlavný kontrolór je povinný na požiadanie bezodkladne sprístupniť výsledky kontrol poslancom alebo starostovi.


Plat hlavného kontrolóra je určený priemernou mzdou v národnom hospodárstve a koeficientom v závislosti od veľkosti obce. V prípade Spišského Hrhova (od 1001 do 3000 obyvateľov) je koeficient 1,54. Z toho vychádza plat kontrolóra v roku 2020  

1 070 x 1,54 = 1 647,8‬ eur

Poslanci pri vyhlásení voľby hlavného kontrolóra určujú úväzok. V prípade obce Spišský Hrhov bol úväzok kontrolóra v poslednom funkčnom období 10 % čo činí plat 165 eur. K tomu kontrolór poberal odmenu vo výške 48 eur (túto odmenu v maximálnej možnej výške 30 % schválilo v minulosti obecné zastupiteľstvo).

Keďže kontrolór sa v podstate zodpovedá obecnému zastupiteľstvu a dá sa povedať že kontroluje hlavne výkon starostu býva zvykom, že s výškou úväzku sa v záujme starostu špekuluje. Málo ktorý kontrolór bude vykonávať svoju činnosť vo väčšom rozsahu ako má definovaný úväzok.

V Spišskom Hrhove je súčasným kontrolórom  JUDr. Dana Rusnačíková, ktorá je zároveň hlavným kontrolórom aj v meste Levoča.



Komentáre